2015
Hate crime prevention in CEE and Western Balkan countries
Od září roku 2014 realizujeme projekt s názvem Hate crime prevention in CEE and Western Balkan countries financovaný Visegradským fondem. Jako jediná česká organizace jsme vyhráli zářijovou výzvu Visegrad +!
Projekt je zaměřený na spolupráci zemí střední Evropy a Balkánu. Zastoupeny jsou organizace NOMADA z Polska, L´udia proti rasizmu ze Slovenska, Praxis a IAN ze Srbska, Vive Žene a Ženski Centar z Bosny a Hercegoviny. Cílem projektu je posilovat kompetence sociálních pracovníku při práci s obětmi násilí z nenávisti. Za tímto účelem proběhl v září roku 2014 mezinárodní meeting Train the trainers v Praze, kde účastníky projektu vyškolily britské lektorky. Další fází projektu je předávání získaných zkušeností v domácích zemích.
V roce 2015 nás čekají další mezinárodní setkání, a to v Sarajevu a Wroclawi.
Projekt je realizován od 1. 9. 2014 do 28. 2. 2016 a je finančně podpořen Visegradským fondem.
Spravedlnost bez rozdílu (Fond pro NNO)
Spravedlnost bez rozdílu je projekt financovány z Fondu pro nestátní neziskové organizace. Podporuje práva osob ohrožených násilím z nenávisti, tedy osob ohrožených rasismem, xenofobií, antisemitismem a homofobií.
Projekt reaguje na tři identifikované potřeby v rámci prostředí ČR – nutnost podpory individuálních obětí násilí z nenávisti v přístupu ke spravedlnosti, zvyšování kompetencí osob přicházejících do kontaktu s těmito osobami jako prvními (tedy sociální pracovníci) a zviditelnění tématu násilí z nenávisti mezi aktéry strategické změny.
Osoby ohrožené a vystavené násilí z nenávisti v procesu přístupu ke spravedlnosti potřebují dostatek informací, poradenství a zastupování v řízení před orgány veřejné správy a soudy. Pouze tak může být zajištěna jejich aktivní participace na nápravě škod (materiální i nemateriální), která jim byla způsobena v průběhu incidentu z nenávisti. Podpora osob musí být celonárodní. V rámci projektu bude realizována sociální a právní poradna, vybrané případy budou zastoupeny advokátkou. Poradna bude realizována na celém území ČR, přímo v přirozeném prostředí klientely.
Zviditelnění potřeb obětí je klíčové pro to, aby mohlo docházet k plošnému zlepšení jejich situace a individuální podpoře osob vystavených násilí z nenávisti. Adresáty aktivit budou strategičtí aktéři budoucí změny – poslanci, senátoři, občanská veřejnost a média. Bude provedena analýza implementace zákona o obětech, vypracován legislativní a praktický návrh.
Projekt je realizován v období od 1. 8. 2014 do 30. 4. 2016.
Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.
Discovering efficient tools for protecting victims
Discovering efficient tools for protecting victims of hate crime je mezinárodní projekt realizovaný In IUSTITIA, o.p.s. ve spolupráci s partnery z Polska – Nomada a Slovenska – Ludia proti rasizmu. Cílem projektu je ochrana obětí násilí z nenávisti prostřednictvím tvorby účinných nástrojů podpory obětí a jejich implementace mezi poskytovatele služeb obětem v daných zemích.
Oběti násilí z nenávisti jsou v EU vnímány jako zvlášť zranitelné oběti, kterým je třeba poskytnout specifický přístup a specifickou ochranu. Nicméně mnoho incidentů z nenávisti zůstává neoznámeno a neřešeno z důvodu nedostatku informací na straně obětí (informace o právech a možnostech pomoci) a bohužel také z důvodu nedostatku znalostí a dovedností v oblasti pomoci obětem násilí z nenávisti na straně poskytovatelů služeb, komunitních organizací a dalších pomáhajících institucí.
V rámci projektu se uskuteční přeshraniční výměna zkušeností a dobré praxe v oblasti identifikace, ochrany a podpory obětí násilí z nenávisti, dále trénink trenérů v této oblasti, trénink poskytovatelů služeb obětem, identifikace specifických potřeb obětí a tvorba efektivních nástrojů pro práci s oběťmi.
Výstupem projektu bude soubor konkrétních nástrojů pomoci obětem s manuálem pro poskytovatele služeb zaměřeným na identifikaci obětí násilí z nenávisti a vyhodnocení jejich specifických potřeb za účelem předcházení sekundární viktimizaci.
Projekt je realizován od 1. 3. 2014 do 28. 2. 2016 a byl finančně podpořen Evropskou komisí.
In JUSTICE – legal aid for hate crime victims III.
Poradenský program pro oběti útoků z nenávisti podpořený Nadací Errinerung, Verantwotrung und Zukunft již třetí rok pomáhá osobám napadeným z důvodu jejich barvy pleti, náboženské příslušnosti, sexuální orientace, věku, nebo příslušnosti k sociální či subkulturní skupině.
Tento sedmnáctiměsíční projekt, běžící od prosince 2013, je klíčový pro poskytování bezplatné právní pomoci obětem násilí z nenávisti v České republice. Obětem jsou poskytovány právní informace, právní poradenství a zprostředkováno zastupování advokátem. Součástí projektu je i poskytování odborného sociálního poradenství napadeným lidem, a to přímo v jejich přirozeném prostředí.
Monitoring násilí z nenávisti, který je realizován na celém území ČR, je další součástí projektu. Terénní pracovnice sleduje a zaznamenává jednotlivé incidenty z nenávisti, které jsou následně publikovány ve Zprávě o násilí z nenávisti za daný kalendářní rok. Během projektu zaznamenáváme mezery v našem právním řádu a v zacházení s oběťmi a připravujeme doporučení pro zákonodárce.
Násilí z nenávisti má vysokou latenci, tj. až 90% všech incidentů nikdo nikam nenahlásí. Naším cílem je proto podporovat ohrožené komunity a neziskové organizace, jež jsou s nimi v kontaktu, aby nám dávali o incidentech vědět. Snažíme se o ustavení sítě pomáhajících organizací, které si vezmou za cíl bojovat s násilím z nenávisti prostřednictvím poskytování všestranné profesionální pomoci obětem a zlepšením monitoringu nenávistných incidentů.
Projekt je realizován od 5. 12. 2013 do 4. 5. 2015.
Společně jako doma bez násilí
Společně jako doma bez násilí je projekt, který je realizován v partnerství s organizací Jako doma – Homelike. Podstatou projektu je vytvoření terénních poradenských center v Praze a Ostravě pro ženy bez domova a v tísnivé sociální situaci, které se setkaly s násilím. Terénní centra poskytují právní a sociální poradenství v ulicích a na místech, kde se ženy v tísnivé sociální situaci nacházejí. Vychází z ověřených zjištění, že ženy ohrožené násilím žijící na ulici často nevyhledávají pomoc v kamenných poradenských a podpůrných centrech, mj. z toho důvodu, že nízkoprahová centra pro ženy na ulici jsou obtížně dostupná, neposkytují pocit bezpečí a dostatečné intimity k řešení problému nebo nenabízejí odpovídající službu. Projekt inovativně navrhuje poskytování služeb ohroženým ženám přímo v terénu a to v podobě mobilní poradny, navíc s důrazem na individuální přístup. Ženy ve zmínšné situaci, které se v životě setkaly s násilím a jsou jím ohroženy, budou pak dál aktivně zapojovány do dalších aktivit projektu (výzkum, kampaň, svépomocná skupiny atd.), což jim může významně pomoct se se svou situací lépe vyrovnat.
Více podrobností o projektu zde.
Projekt je realizován v období od 1. 1. 2015 do 30. 4. 2016 a byl finančně podpořen Nadací Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.
Bezpečně v novém domově
Hlavním cílem projektu „Bezpečně v novém domově“ je ochrana lidských práv a podpora přístupu ke spravedlnosti cizinců/ek a azylantů/ek násilí z nenávisti, tedy takovým násilí, které je založeno na předsudku útočníka vůči napadeným.
Dílčí cíle projektu:
– zavedení terénního programu práce s migranty/kami, cizinci/kami za účelem prevence latence kriminality z nenávisti na této cílové skupině;
– zvýšení informovanosti cílové skupiny o jejích právech v případě, že se stanou terčem násilí z nenávisti jako nástroj posilování jejich práv a uvědomění jejich práv;
– zlepšení přístupu konkrétních obětí násilí z nenávisti ke spravedlnosti prostřednictvím poskytnutí kvalitních komplexních služeb (informace, poradenství);
– zlepšení výměny informací mezi poskytovatele služeb aktivními na různé expertní úrovni jako nástroj posílení práv cílové skupiny.
Projekt je realizován v období od 1. 4. 2015 do 31. 3. 2016 je finančně podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.
Nepopirej.cz
Projekt nepopirej.cz je zaměřen na osvětu a zvýšení informovanosti veřejnosti o romském holocaustu s cílem omezit popírání a zlehčování této problematiky. V rámci projektu vznikne webová stránka s odbornými informacemi týkajících se holocaustu a existence koncentračního tábora v letech u Písku a s autentickými výroky přeživšího z tohoto tábora.
Cíly projektu jsou:
– osvěta
– argumentace proti politickým konstatováním týkajícím se popírání romského holocaustu a hanobení romské kultury
– posílení spolupráce s organizacemi činnými v otázce romského holocaustu a rasismu
Projekt je realizován v období od 1. 1. – 30. 11. 2015 a je finančně podpořen grantem z Nadačního fondu obětem holocaustu.
Poradna Justýna (MSp)
Projekt je zaměřen na pomoc obětem trestných činů z nenávisti na celém území ČR, zejména pak v pobočkách v Praze, Brně a Českých Budějovicích. Útok z nenávisti je symbolickým útokem, který se nezakládá na pachatelově zkušenosti s konkrétní osobou, ale na jeho předsudcích a nesnášenlivosti vůči skupině, kterou pro něj napadený zastupuje. Oběť trestného činu z nenávisti je tedy definována skupinovou charakteristikou, kterou buď nemůže změnit, nebo není spravedlivé tuto změnu požadovat.
Hlavním cílem projektu je předcházet viktimizaci obětí násilí z nenávisti prostřednictvím nástrojů, které definuje zákon o obětech TČ – tedy poskytováním právních informací po celé ČR, a to zejména rozvojem služeb pro oběti TČ poskytovaných na základě zákona č. 45/2013 Sb., o obětech trestných činů v Praze, Středočeském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Tohoto bude dosaženo navýšením odborných kapacit právních služeb In IUSTITIA, a to tak, aby lépe a flexibilně odpovídaly potřebám obětí TČ z nenávisti – tedy rozšířením právního poradenství v dalších krajích ČR a posílením terénní služby.
Projekt je realizován v období od 1. 1. 2015 do 31. 12. 2015 a je realizován za finanční podpory Ministerstva spravedlnosti České republiky.
Poradna Justýna (MPSV)
Poradna Justýna financovaná Ministerstvem práce a sociálních věci je zaměřená na poskytování odborného sociálního poradenství.
Prostřednictvím odborného sociálního poradenství (OSP) v ambulantní a terénní formě poskytne In IUSTITIA podporu a pomoc obětem násilí z nenávisti a zvlášť zranitelným obětem. Služby jsou poskytovány zdarma, na celém území ČR, ve třech kamenných poradnách (Praha, Brno, Kladno) a v rámci terénní formy (celá ČR).
V důsledku závažných trestných činů (zvlášť zranitelné oběti) nebo v důsledku násilí z nenávisti (osoby napadené z důvodu své odlišnosti – barvy pleti, národnosti, náboženství, sexuální orientace, věku, subkulturní příslušnosti) může dojít k sociálnímu vyloučením ohrožených osob. Poskytnuté OSP významným způsobem předchází sekundární viktimizaci, tedy újmě, která vzniká v důsledku s působení orgánů a institucí, se kterými přichází oběť do kontaktu, a která způsobuje zhoršení kvality života.
Závažná trestná činnost a násilí z nenávisti má zásadní vliv na běžný svět člověka – přináší zhoršený zdravotní a psychický stav, ztrátu či propad příjmů, ztrátu či ohrožení zaměstnání, vyloučení ze vzdělávacího procesu, sociální izolaci, rozvoj psychických obtíží (až posttraumatická stresová porucha) atp. Včas poskytnuté odborné poradenství (případně asistence a doprovod) má potenciál zmenšit negativní dopad trestné činnosti a umožnit optimální zpracování prožitého násilí do životní zkušenosti klienta/ky.
Obsahem OSP je poskytování informací a poradenství v následujících oblastech – zdravotní stav, psychický stav, peněžitá pomoc obětem, práva oběti v trestním řízení, právo oběti na náhradu škody. Dle potřeb bude poškozeným poskytován nezbytný doprovod na úřady, k lékaři, k policii a k soudu. Návazně budou obětem poskytovány právní služby advokáta k zajištění přístupu ke spravedlnosti. Pro poškozené, kteří jsou i po spáchání trestného činu vystaveni hrozbě násilí, sestavíme bezpečnostní plán. OSP bude poskytováno telefonicky, emailem, a osobně (vč. v terénu).
Through Information against Holocaust Denial
Projekt Through Information against Holocaust Denial je zaměřen na osvětu a zvýšení informovanosti veřejnosti o romském holocaustu s cílem z omezit popírání a zlehčování této problematiky.
V rámci projektu vznikne webová stránka s odbornými informacemi týkajících se holocaustu a existence koncentračního tábora v letech u Písku. Jednotlivé sekce webu se budou vztahovat k historii, paměti a dopadu popírání na současnou společnost v České republice. Web bude obsahovat nově zpracované relevantní právní analýzy. Součástí webové stránky bude též rozhovor s přeživším z táborů v Letech u Písku a Auschwitz.
Hlavním cílem webu je sdružování kvalitních informací, které bude možné použít v argumentaci proti popíračům.
V rámci projektu bude zorganizováno školení pro vyučující a studující pedagogických a společenskovědních oborů na téma popírání romského holocaustu.
Cíly projektu jsou:
– osvěta a vzdělávání
– argumentace proti politickým konstatováním týkajícím se popírání romského holocaustu a hanobení romské kultury
– posílení spolupráce s organizacemi činnými v otázce romského holocaustu a rasismu
Projekt je realizován v období od 1. 7. – 31. 12. 2015 a je finančně podpořen grantem od Americké ambasády v Praze.
Kampaň proti rasismu a násilí z nenávisti
Kampaň proti rasismu a násilí z nenávisti je zakázkou Úřadu vlády ČR na základě smlouvy o zajištění vzdělávacích aktivit pro policii v Ústeckém a Moravskoslezském kraji včetně vytvoření metodiky, realizace seminářů a prezentačních akcí.
V říjnu 2015 byla podepsána smlouva mezi In IUSTITIÍ a Úřadem vlády České republiky (ÚVČR) o zajištění vzdělávacích aktivit pro policii v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Součástí této zakázky bude kromě samotného školení policistů v otázkách násilí z nenávisti i vytvoření několika manuálů, které budou v budoucnosti k dispozici policii České republiky.
Cílem zakázky je seznámit účastníky aktivit zakázky s tématem násilí z nenávisti a trestných činů z nenávisti v kontextu práce vykonávané složkami policie České republiky a městské policie v České republice.
Aktivity zakázky:
- Školení pro tiskové mluvčí Policie ČR
- Školení pro Pořádkovou Policii ČR (dále jen „PP Policie ČR“) v Ústeckém kraji
- Prezentační akce o problematice trestných činů z nenávisti a výstupech projektu pro PP policii ČR v Moravskoslezském kraji
- Školení pro službu kriminální policie a vyšetřování Policie ČR (dále jen „SKPV Policie ČR) v Ústeckém a Moravskoslezském kraji
- Prezentační akce o problematice trestných činů z nenávisti pro vedoucí zástupce městské policie v Ústeckém a Moravskoslezském kraji
- Prezentační akce o problematice trestných činů z nenávisti a výstupech pro zástupce vzdělávacích institucí Policie ČR
- Závěrečná konference a tisková konference
- Metodický manuál pro PP Policie ČR
- Metodický manuál pro SKPV Policie ČR
- Metodický manuál pro městskou policii
- Metodický manuál pro tiskové mluvčí PČR
- Preventivní materiál pro oběti trestných činů
- Kulaté stoly s odborníky
- Manuál pro monitoring případů násilí z nenávisti a dobrých praxí
- Zajištění zkušebního monitoringu násilí z nenávisti a dobrých praxí
Zakázka bude realizována do konce roku 2016, je součástí projektu: Kampaň proti rasismu a násilí z nenávisti Úřadu vlády České republiky a podpořena granty z Islandu, Lichtenštejnska a Norska (www.eeagrants.com a www.norwaygrants.com).
Nejvyšší možná celková cena při kompletním plnění zakázky je 1,3 miliónů Kč.
The Outreach program Justýna
Projekt realizovaný s laskavou finanční podporou Philip Morris International byl zacílený na ženy v tísnivé sociální situaci, které jsou ohroženy, či které se setkaly s násilím. Projekt byl realizovaný v Praze a Brně. V Praze byla terénní práce realizovaná pomocí pojízdné poradny Justýna a pěším terénem. V Brně byla realizována pěším terénem. Program kromě terénní práce – aktivního vyhledávání klientek v místech, kde se zdržují a poskytování základního poradenství, nabízí těmto ženám poskytování právní informací, právní zastoupení a sociální poradenství CS.
Realizační období projektu je 12 měsíců. Hlavními aktivitami projektu je poskytování terénních služeb, poskytování právního a sociálního poradenství, popřípadě služby advokátky.
Indikátory projektu: 40 podpořených žen a 200 konzultací
Realizace projektu
V rámci projektu bylo k současnému datu podpořeno 23 krátkodobých klientek (15 klientek přešlo do dlouhodobého poradenství), se kterými bylo učiněno 33 konzultací (právní či sociální poradenství),
32 klientek bylo dlouhodobých, s těmito bylo uskutečněno 277 konzultací (právní či sociální poradenství). Nejčastěji řešena oblast bydlení, trestní řízení, bezpečnost).
Počet terénů: 174
Počet oslovených žen 292, kontakt s těmito ženami 2792x
Vydaná potravinová pomoc 2666x
Vydaná hygienická pomoc 1467x
Poradna Justýna – MHMP
Poradna Justýna financovaná Hlavním městem Prahou, programem Prevence kriminality, je služba na pomoc obětem trestných činů.
Aktivity projektu jsou koncipovány jako služby právního a sociálního poradenství, přičemž se jedná zejména o přímou poradenskou činnost. Velký důraz je kladen na právní poradenství (kombinovaně s odborným sociálním poradenstvím).
Dílčími cíly jsou:
– posilování právního vědomí ohrožených komunit
– aktivní vyhledávání obětí násilí z nenáviti, navazovat spolupráci
– poskytování obětem násilí z nenávisti právní služby podle zákona o obětech trestných činů, aby mohly aktivně uplatňovat svá práva.