Dominik Feri, poslanec Parlamentu České republiky za TOP 09, se stal obětí napadení, které si vyžádalo lékařské ošetření. Feri označil své napadení za politicky motivované.
„Nedovedu si představit jiný důvod, kvůli kterému by to mohlo být,“ prohlásil pro server Blesk.cz. Později na Twitteru dodal, že se útočníci měli též vyjadřovat na adresu jeho původu – Feriho děd pocházel z Etiopie. Útočit měli dva muži, otec a syn, kteří se stejně jako poškozený účastnili ochutnávky vín v neděli 21. dubna v Boršicích na Uherskohradišťsku.
In IUSTITIA útok na poslance Feriho důrazně odsuzuje, útok by měl být vyšetřen s největší pečlivostí. Objasnění pohnutky útočníků považujeme za klíčovou součást trestního řízení ve věci, kde existuje podezření na předsudečnou (nenávistnou) motivaci. Ať už je v tomto případě pohnutka politického, nebo etnického charakteru (anebo obojí), bylo by její opomenutí možno vnímat jako zkrácení poškozeného na jeho právech a obecně za nepřijatelný zásah do přístupu ke spravedlnosti na straně oběti. Z hlediska trestního zákoníku definuje předsudečná pohnutka kvalifikovanou skutkovou podstatu, a je závazkem státu, opakovaně judikovaným Evropským soudem pro lidská práva, ji objasňovat.
Útok na Dominika Feriho je pouze jedním z řady útoků na osoby jiné barvy pleti, víry, sexuální orientace či politického názoru v uplynulých letech. Poslanec tak reprezentuje ty mnohé oběti předsudečného násilí, které zůstávají očím veřejnosti a médií skryty. Bylo by chybou redukovat předsudečné násilí pouze na online výroky. Z policejních dat a dat organizace In IUSTITIA vyplývá, že v roce 2018 bylo fyzicky napadeno 35 osob, 19 z důvodu národnosti (9 romské), v roce 2017 bylo pak fyzicky napadeno 46 osob, 23 z důvodu národnosti (10 romské). Některé z útoků skončily smrtí nebo vážnými zdravotními následky poškozených. Příkladmo: 2015 – útok nožem na rusky mluvícího muže, těžké ublížení na zdraví, podmínka; 2016 – napadení Roma jednou ranou, ublížení na zdraví s následkem smrti, 5 let nepodmíněně; 2017 – napadení muže, protože se zastal své přítelkyně původem z Afriky, doživotní zdravotní následky, podmíněně zastaveno; 2017 – napadení Afričana v tramvaji, řízení trvá, svědci se nepřihlásili, 2017 – vražda Roma, nedostatek důkazů pro rasový motiv, pravomocně 7 let, NSZ podal dovolání z důvodu nízkého trestu.
In IUSTITIA vítá aktivní postup policie v případě Feriho napadení, a to včetně zkoumání motivu již ztotožněných podezřelých, jak o tom informoval server Aktuálně.cz. Zároveň věříme, že se policie obdobně zhostí vyšetřování případů schvalování útoku na poškozeného, případně dalších nenávistných online útoků. K takovému jednání je nezbytné přistupovat s podobnou pečlivostí jako k samotnému fyzickému napadení. Jeho nepostihování může u některých jedinců vyvolat dojem, že se jedná o jednání společensky přijatelné a morálně ospravedlnitelné a tím je inspirovat k dalšímu útokům.
V neposlední řadě In IUSTITIA vítá aktivní přístup Nejvyššího státního zastupitelství k objasňování trestných činů z nenávisti a má zato, že podobný přístup by měly zvolit i soudy. Tyto trestné činy nejenže významně zasahují do důstojnosti poškozených, ale v konečném důsledku také přispívají ke zpochybňování základů demokratického právního státu tím, že z příslušníků skupin ohrožených předsudečným násilím dělají občany druhé kategorie. Doufáme, že zkušenosti nabyté v rámci vyšetřování napadení poslance Feriho budou policií i dalšími orgány činnými v trestním řízení zužitkovány v případě méně privilegovaných obětí této trestné činnosti.