Za homofobní útok muži dostanou podmínku a veřejně prospěšné práce.

Před necelým rokem v restauraci Smolík na Praze 9 podnapilí Jan B. (40) a Pavel K.(46) napadli dva studenty z důvodu jejich domnělé sexuální orientace. Homofobní útok začal slovními nadávkami, později vyústil v násilné fyzické napadení. Jeden z poškozených studentů se rozhodl obrátit na In IUSTITIA a řešit předsudečné násilí, kterému byl vystaven, soudní cestou.

Obvodní soud pro Prahu 9 ve čtvrtek rozhodl o vině obou útočníků, obžalovaných z výtržnictví. Soudkyně také identifikovala jejich homofobní motiv. Janu B. soud uložil 150 hodin veřejně prospěšných prací a Pavlu K. čtyřměsíční trest odnětí svobody, podmínečně odložený po dobu 12 měsíců. Kromě toho musí Pavel K. nahradit nemajetkovou újmu, kterou způsobil, a to částkou 20 000 Kč. Rozhodnutí soudu ale zatím není pravomocné a zůstává možnost odvolání.

„Navzdory četnosti těchto útoků jsou příslušníci LGBT+ minority bohužel trestním právem chráněni méně než jiné oběti hate crime, protože náš trestní zákoník v případě násilí vůči LGBT+ osobám předsudečný motiv pachatele nezohledňuje. To se projevilo i v tomto případě, kdy pachatelé byli nalézacím soudem shledáni vinnými pouze ze spáchání přečinu výtržnictví, namísto trestného činu násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci, kde by jim hrozil vyšší trest. U tohoto trestného činu však nejsou zmíněny ani sexuální orientace, ani genderová identita, a to na rozdíl od národnosti nebo třeba vyznání. Rozhodně zde vidím prostor pro legislativní změny,“ říká právnička In IUSTITIA Barbora Davidová, která jednoho z poškozených zastupovala u soudu.